Ekonomi

Et ve Süt Kurumu’ndan pazar hamlesi! İndirimli et verilecek

Et ve Süt Kurumu (ESK) Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER arasında ucuz et satışına ilişkin protokol imzalandı.

Kayhan, burada yaptığı konuşmada, ESK’nın kırmızı et piyasasını düzenlemek gibi bir misyonu olduğunu belirterek, “2022 Aralık ayından itibaren kırmızı et fiyatları hızlı bir yükseliş trendine girdi. Kurumumuz öncelikle fiyat artışlarının nedenini inceledi. Fiyat artışının büyük ölçüde arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığı kanaatine varıldı. üretim maliyetleri yüzde 84 artarken yüzde 140’ın üzerinde.”dedi.

Kırmızı ette arz ve talep istikrarını sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Kayhan, ilk etapta 85 bin başlıklık canlı hayvan alım sözleşmesi imzaladıklarını ve ülkeye canlı hayvan girişinin başladığını söyledi. Bir diğer önlemin de karkas et ikamesi olduğuna işaret eden Kayhan, 4 bin 500 ton leşin ülkeye girişine izin verildiğini kaydetti.

Aktif müdahalenin perakende kümelenmesinin arz yelpazesinin genişletilmesiyle çok yakından ilgili olduğunu belirten Kayhan, İstanbul PERDER ile kıyma ve kuşbaşı etlerin indirimli satışı için sözleşme imzaladıklarını hatırlattı.

yataganhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu